Aparat na zęby – co warto o nim wiedzieć?

Aparat na zęby to dla wielu osób możliwość uzyskania pięknego, prostego zgryzu, a często także pozbycia się wielkiego kompleksu i odbudowania swojej pewności siebie. Odpowiednio dobrany i pielęgnowany zagwarantuje nam spektakularne efekty, a przede wszystkim zdrowe i zadbane zęby. Jak najlepiej dobrać i przygotować się do noszenia aparatu?

Uśmiechnięta kobieta z aparatem na zębach

Jakie rodzaje aparatów wyróżniamy?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów aparatów, które różnią się od siebie nie tylko sposobem zakładania, ale także materiałem czy przede wszystkim efektem końcowym leczenia. Główny podział dzieli je na aparat ruchomy i stały. Ten pierwszy przeznaczony jest głównie dla dzieci, które mają jeszcze mleczaki, a jego efekt jest słabszy niż aparatu stałego. Zakładany jest na noc, przez co wymagana jest od nas większa regularność i samokontrola w jego noszeniu.

Stały przeznaczony jest dla osób posiadających już stałe zęby. Nie ma możliwości zdejmowania go przez cały okres leczenia, który jest ustalany indywidualnie przez lekarza i jest zależny od stopnia skrzywienia zgryzu. Istnieje wiele rodzajów aparatu stałego, które są odpowiednio dostosowane do wady, którą chcemy zniwelować. Składa się on z zamków przyklejanych do zębów za pomocą specjalnego kleju oraz drutów, dzięki zmianie których, prostuje się zęby. Na druty zakładane są gumki ortodontyczne, których kolor możemy wybierać sobie indywidualnie i zmieniać je na każdej wizycie kontrolnej u naszego lekarza. Możliwe jest dobieranie także materiału, z którego jest wykonany, tak aby odpowiadał naszym potrzebom. Możemy zdecydować się, na przykład na szafirowy lub kryształowy, które są całkiem bezbarwne. Może zapewnić nam to wygodę i swobodę pod względem estetycznym.

Aparat na zęby-koszty założenia aparatu,jego rodzaje

Ile kosztuje aparat na zęby?

Musimy pamiętać, że chcąc założyć aparat na zęby, ceny mogą bardzo różnić się w zależności od jego rodzaju, a także miasta czy gabinetu, w którym zdecydujemy się to zrobić. Koszt zakładania aparatu na zęby może wahać się pomiędzy 500, a nawet 5000zł. Warto pamiętać, że dodatkowymi kosztami leczenia są także, najczęściej comiesięczne, wizyty u ortodonty, które są konieczne, aby nasz aparat przynosił zamierzone rezultaty. Przed założeniem aparatu na zęby należy się także odpowiednio przygotować i wykonać, między innymi zdjęcie rentgenowskie czy odlew szczęki. Należy pamiętać również o higienie i odpowiednim myciu zębów z aparatem. Warto kupować, na przykład specjalne mniejsze szczoteczki, aby dokładnie wyczyścić przestrzeń między zamkami.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *