Bruksizm – objawy, leczenie, zapobieganie

Ostatnio na stronie poruszyliśmy problem spierzchniętych ust, dziś zajmiemy się problemem bruksizmu. Plagą naszych czasów jest stres, którego efektem może być ciągłe zgrzytanie zębami. Dowiedz się czy nie padłeś ofiarą choroby Bruksizm. Temat na dziś: bruksizm objawy, leczenie, zapobieganie.

Bruksizm - objawy, leczenie, zapobieganie

Bruksizm – czym jest?

Bruksizm jest znaną dolegliwością na którą aktualnie choruje bardzo duża ilość społeczeństwa. Polega na ciągłym zgrzytaniu zębami, albo na zbyt mocnym przeżuwaniu jedzenia. Najczęściej bruksizm występuje u osób, które żyją w ciągłym stresie. To właśnie takie osoby są najbardziej narażone na taką właśnie chorobę.

Bruksizm objawy-jak je rozpoznać?

Objawy bruksizmu są bardzo mylne, ponieważ mają często mało wspólnego z zębami. Często ludzie nie dopuszczają myśli, że przez zgrzytanie zębami może nas ostatecznie boleć coś innego. Dlatego też bardzo mało osób decyduje się na udanie do stomatologa z objawami. Objawami bruksizmu mogą być bóle ucha, bóle pleców, czy nawet bóle głowy. Oprócz tego od bruksizmu może boleć nas nawet kark.

W zaawansowanym stadium tej choroby może dojść nawet do zaburzeń w słyszeniu. Jak widać więc często bruksizm nie ma nic wspólnego z zębami. Oczywiście bóle zębów również występują jednak częściej zauważalne są inne objawy. Objawem bruksizmu może być również częste krwawienie przy myciu zębów. Jeżeli więc mamy takie objawy i nie mamy pojęcia czym są one wywołane, to warto udać się do stomatologa. Może okazać się, że cierpimy właśnie na bruksizm.

Leczenie oraz zapobieganie

Leczenie bruksizmu jest oczywiście dopuszczalne. Jednak aby rozpocząć takie leczenie, to należy udać się od razu do stomatologa. Warto również wyeliminować stres z naszego życia. To on znacznie wpływa na na rozwijanie się tej właśnie choroby. Tak więc powinniśmy unikać sytuacji stresowych. Nie warto bagatelizować takich objawów. Jeżeli już któryś dzień z kolei boli nas głowa, krwawią nam dziąsła a na dodatek boli nas kark i plecy, to warto od razu udać się do stomatologa. Stwierdzi on przyczynę występowania takich objawów i zleci nam odpowiednie leczenie. Jest to bardzo ważne.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Gosiak pisze:

    nigdy bym nie pomyślała że zgrzytanie zębami może powodować bóle pleców 🙂 no ale sama kiedyś byłam mocno zdziwiona gdy lekarz oznajmił mi że ból żuchwy z którym kiedyś się borykałam był spowodowany tym że pare dni wcześniej przewiało mi uszy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *