Czym jest skolioza i jakie są jej objawy

Skolioza to jedna z najczęściej występujących skrzywień kręgosłupa u dzieci. Należy jednak pamiętać, że osoby dorosłe również są na nią narażone. Czym jest skolioza i jakie są jej objawy?

Czym jest skolioza i jakie są jej objawy

Skolioza – co to takiego?

Na zdjęciu: skrzywienie kręgosłupa o 30° w odcinku piersiowym i 53° w odcinku lędźwiowym.

Na zdjęciu: skrzywienie kręgosłupa o 30° w odcinku piersiowym i 53° w odcinku lędźwiowym.

Skolioza to tak zwane boczne skrzywienie kręgosłupa. Kręgosłup osoby cierpiącej na skoliozę zamiast tworzyć delikatny łuk, układa się w literę S. Czy skolioza dotyczy całego odcinka kręgosłupa? To zależy od konkretnego przypadku, bowiem wada może pojawić się zarówno w odcinku piersiowym kręgosłupa jak i pomiędzy odcinkami piersiowym i lędźwiowym, rzadziej w samym odcinku lędźwiowym.

Skolioza jako wada postawy może być wrodzona lub nabyta. Jej przyczyny mogą być bardzo różne. Może być spowodowana niewystarczającą aktywnością fizyczną, nieprawidłową pozycją podczas siedzenia czy brakiem wystarczającego wsparcia mięśni dla kręgosłupa w okresie wzrostu. U osób dorosłych skoliozie sprzyjają choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa. Specjaliści wyróżniają także tzw. skoliozę idiopatyczną, której przyczyny nie są jednak na chwilę obecną znane.

Jakie są podstawowe objawy skoliozy?

Skolioza to przypadłość, której objawy możemy samodzielnie zaobserwować. Do podstawowych objawów skoliozy możemy zaliczyć różną wysokość bioder i ramion. Dodatkowo wcięcie w talii u osoby ze skoliozą jest z jednej strony wyraźnie głębsze. Innym objawem są wystające łopatki, garb z jednej strony pleców, a w zaawansowanej formie skoliozy także różna długość nóg. Posiadasz któreś z tych objawów? Koniecznie udaj się do lekarza, gdyż takie skrzywienie może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm.

Skrzywienia kręgosłupa nie należy lekceważyć czy zaniedbywać. Poprzez stały ucisk kręgosłupa na płuca oraz serce może dojść do wystąpienia problemów z oddechem czy krążeniem. Należy zapobiegać powstaniu tego skrzywienia, a jeśli już je u siebie zaobserwowaliśmy – udać się do specjalisty i poddać się leczeniu.

Jak wygląda leczenie skoliozy?

Leczenie skoliozy w jej łagodnym stadium polega głownie na wykonywaniu przez pacjenta gimnastyki korekcyjnej. Osobom cierpiącym na skoliozę polecane są zwłaszcza regularne ćwiczenia na basenie. Lekarz ortopeda może także zlecić noszenie specjalnego gorsetu. Gorset ortopedyczny w zależności od wielkości skrzywienia należy nosić przez kilka godzin dziennie lub przez całą noc.

W leczeniu skoliozy wykorzystywane są również wyciągi lub specjalne aparaty. W przypadku bardziej zaawansowanej skoliozy konieczna może się okazać operacja. Niestety, leczenie operacyjne nie przywraca kręgosłupa do pełnej sprawności. Pamiętajmy jednak, że sposoby leczenia skoliozy są stale ulepszane, dzięki czemu można spodziewać się że w niedalekiej przyszłości leczenie będzie całkowicie skuteczne.

Skolioza na co dzień

Jak sobie radzić ze skoliozą na co dzień? Jeśli chodzi o sen to osoba, u której potwierdzono skoliozę, powinna spać na dosyć twardym materacu i z niewielką poduszką. Podczas codziennej pracy warto również zadbać o odpowiednie krzesło i fotel biurowy. Krzesło dla takiej osoby powinno być odpowiednio przystosowane i mieć wybrzuszenie na wysokości odcinka lędźwiowego oraz podłokietniki. Powinno być też należycie dostosowane wysokością do biurka.

Osoby borykające się ze skoliozą nie powinny uprawiać niektórych sportów. Jednym z nich jest na przykład jazda konna. Jeśli mamy wątpliwości czy dana dyscyplina może być przez nas wykonywana to najlepiej udać się do lekarza i zapytać o właściwą dla nas formę aktywności fizycznej. Jeśli chodzimy na siłownię lub inne zajęcia sportowe to koniecznie powinnyśmy poinformować trenera swojej o wadzie postawy.

Nie jest jednak tak, że skolioza automatycznie wyklucza możliwość uprawiania sportów. Poza kilkoma wyjątkami, sport jest wręcz wskazany zarówno jako skuteczna forma leczenia, jak i sposób zapobiegania dalszym skrzywieniom kręgosłupa. Dzięki dobranym przez lekarza ćwiczeniom na odpowiednie wzmocnienie mięśni kręgosłupa można uzyskać bardzo dobre efekty w celu odciążenia i wsparcia kręgosłupa.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *