Domowe sposoby na ból gardła – warto je znać

Boli Cię gardło i zastanawiasz się nad tym, co możesz zrobić, żeby sobie pomóc? Jest to pytanie, na które może odpowiedzieć tylko i wyłącznie lekarz. Nie lubimy chodzić do lekarzy, ale kiedy trzeba, nie należy narażać zdrowia. Zdarza się jednak, że gardło rozboli nas w weekend, przez co z wizytą u lekarza musimy zaczekać lub nie boli nas aż tak bardzo, by wizyta była konieczna od razu. W takich przypadkach warto znać domowe sposoby na ból gardła.

herbata z miodem i cytryną

Domowe sposoby na ból gardła — czyli co?

Zacznijmy od tego, że w przypadku bólu gardła istotne znaczenie ma właściwe nawilżenie. Być może dla niektórych osób nawilżenie gardła nie jest niczym trudnym, ale rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej — w przypadku nawilżenia gardła istotne znaczenie ma to, aby w domu panowała właściwa wilgotność powietrza. Powietrze nie może być zbyt suche. Skoro mowa o nawilżeniu gardła, koniecznie trzeba podkreślić, że należy pić spore ilości wody (pić małymi łyżeczkami). Co, jeśli nie odczuwamy pragnienia? W takiej sytuacji również należy pić wodę.

Wśród domowych sposobów można znaleźć również płukanie gardła. W jaki sposób płukać gardło? Do płukania gardła niezbędne jest wykorzystanie płukanki z rumianku, szałwii czy tymianku. Warto też podkreślić, że taka płukanka działa bakteriobójczo i wirusobójczo.

Przy domowych sposobach warto również wspomnieć o herbacie. Dokładniej mówiąc, chodzi o herbatę z miodem, cytryną i malinami. Miód odpowiada za łagodzenie bólu gardła, natomiast maliny i cytryna hamują rozwój infekcji. Można również pomyśleć o naparze z siemienia lnianego. Siemię lniane będzie powlekać gardło za pomocą cienkiej błonki, która pozwoli złagodzić drapanie w gardle i dolegliwości bólowe.

Skuteczny domowy sposób na ból gardła to także syrop z cukru i cebuli. Jest to sposób znany od wielu lat. Taki syrop potrafi skutecznie zwalczyć ból gardła oraz załagodzić podrażnienia.

Sprawdź też: Licówki – co warto o nich wiedzieć?

Podsumowanie

Z pewnością warto znać przynajmniej trzy sprawdzone domowe sposoby na ból gardła. Jednak podkreślamy, że gdy ból gardła nasila się lub towarzyszą mu też inne objawy choroby, najrozsądniejszym wyjściem będzie wizyta u lekarza.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *