Jak odstraszyć komary? Proste sposoby na uciążliwe owady

Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze, a to oznacza, że zaczyna się sezon letni. Niestety sezon letni często oznacza też sezon na komary. W dzisiejszym artykule przedstawimy proste sposoby na odstraszenie komarów. Podpowiemy także jak radzić sobie z ugryzieniami.

komar na ręce człowieka

Ciepło i wilgoć – to właśnie te czynniki w dużej mierze odpowiadają za obecność komarów. Komary, a dokładniej komarzyce, potrafią skutecznie zepsuć wakacyjny wyjazd czy letnie ognisko. Niestety nie istnieje sposób, który pozwoliłby raz na zawsze pozbyć się komarów z naszego otoczenia. Istnieją jednak skuteczne sposoby, by uchronić się przed nimi w miejscach i czasie, gdy szczególnie nam zagrażają.

Proste sposoby na komary

Prysznic

Komary przyciąga do nas między innymi pot, a dokładniej jego składnik -kwas mlekowy. Dlatego po każdym wysiłku (np. sporcie, pracach w ogrodzie itp.) warto wziąć prysznic. Wiadomo, że w upalne dni człowiek poci się nawet przy minimalnym wysiłku. Dlatego jeśli mamy taką możliwość warto co 2-3 godziny opłukać się wodą.

Odpowiednie ubranie

Tyczy się to szczególnie wypraw do lasu czy górskich wycieczek. W takich okolicznościach warto zdecydować się na długie spodnie i koszulkę z długim rękawem. Wybierz naturalne, przewiewne materiały, a z pewnością nie odczujesz różnicy między takim strojem a krótkimi spodniami. Znaczną różnicę odczujesz za to jeśli chodzi o komary.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne cechują się bardzo silnym zapachem. Zapach ten skutecznie odstrasza komary. Olejki jakie sprawdzą się w tym celu to m.in. olejek cytrusowy, goździkowy, waniliowy czy miętowy. Aby uniknąć podrażnienia skóry, nie nakładaj olejku bezpośrednio na nią. Możesz skropić nim swoje ubranie, jednak sprawdź najpierw na starej rzeczy czy wybrany przez Ciebie olejek nie zostawi plam.

Cebula i ocet

Są to produkty o intensywnym i niekoniecznie przyjemnym zapachu dla ludzi, dlatego nie zalecamy się nimi smarować. 😉 Zapach cebuli i octu potrafi jednak skutecznie odstraszyć komary. Możemy więc wykorzystać te produkty w walce z owadami w domu. W letnie dni często śpimy przy otwartym oknie, przez co komary mogą wlecieć do domu i pogryźć nas podczas snu. Aby tego uniknąć postaw na noc na parapecie pokrojoną w plastry cebulę lub gąbkę nasączoną octem.

Sprawdź też: Morfologia krwi – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Co zrobić, gdy komary nas pogryzą?

Ugryzienia komarów nie należą do najprzyjemniejszych, szczególnie, gdy jest ich kilka. Po ugryzieniu komara na skórze powstają czerwone bąble, które mogą bardzo swędzieć.

Niestety podstawową radą jaką należy zastosować jest powstrzymanie się od drapania. Drapanie bąbla może doprowadzić do wdania się zakażenia czy powstania rozległego stanu zapalnego. W celu zmniejszenia dyskomfortu po ugryzieniu komara można zastosować żele łagodzące lub przyłożyć do bąbla plasterek ziemniaka lub cebuli. Jeśli bąbel będzie się utrzymywać na skórze dłużej niż tydzień, będzie się z nim działo coś niepokojącego lub wystąpią inne objawy (gorączka, wysypka, wymioty) – zgłoś się bezzwłocznie do lekarza, gdyż mogą to być objawy uczulenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *