Leczenie bruksizmu botoksem – co warto wiedzieć o tej metodzie?

Bruksizm to uciążliwa przypadłość, która może nieść wiele negatywnych skutków. Jeśli zauważysz u siebie objawy tej choroby, czyli między innymi zgrzytanie i zaciskanie zębów, warto byś niezwłocznie zgłosił się do lekarza. W dzisiejszym artykule opiszemy jedną z metod walki z bruksizmem, jaką jest botoks. 

bruksizm i botoks - leczenie bruksizmu botoksem

Toksyna botulinowa w medycynie

Toksyna botulinowa (botulinotoksyna, Jad kiełbasiany, botulina, w skrócie BTX), czyli popularny botoks, to substancja, która większości osób kojarz się z medycyną estetyczną. Co więcej często kojarzy się też z nienaturalnym efektem, gdyż boom na zabiegi z jej wykorzystaniem w latach 90 przyniósł ze sobą wiele przesadzonych zabiegów. Niewiele osób jednak wie, że od wielu lat botoks jest wykorzystywany w medycynie do leczenia różnych chorób.

Botoksem leczy się między innymi: zeza, tiki nerwowe, nadmierną potliwość, kręcz karku, stopę końsko-szpotawą, ciężkie migreny czy kurcze twarzy/powiek. Inną przypadłością, którą także wyleczymy botoksem jest właśnie bruksizm.

Bruksizm – co to takiego

bruksizm

Bruksizm to patologiczne, niekontrolowane tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujące najczęściej w nocy.

Bruksizm to mimowolna, nadmierna aktywność mięśni żwaczy. Objawia się ona zgrzytaniem i zaciskaniem zębów, szczególnie w nocy, gdy nie jesteśmy w stanie nad tym odruchem zapanować. Dotyka osoby w każdym wieku, niezależnie od płci.

Nieleczony bruksizm powoduje nadmierne ścieranie się zębów oraz ich rozchwianie, uszkodzenia dziąseł, ból szczęki, pleców i głowy. Efektem bruksizmu może być też zmiana kształtu twarzy na bardziej kanciatą z powodu przerostu mięśni.

Leczenie bruksizmu botoksem

W celu wyleczenia bruksizmu mięśnie żwaczy ostrzykiwane są botoksem, przez co aktywność mięśni jest blokowana. Odbywa się to przy użyciu bardzo cienkiej igły, przez co zabieg nie jest bolesny. Możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego, jednak niewielu pacjentów się na to decyduje. Ważne jest, aby zabieg wykonywał lekarz, który odpowiednio dobierze dawkę preparatu oraz w umiejętny sposób ostrzyknie mięśnie. Zabieg trwa maksymalnie 30 min i nie wymaga wyłączenia z codziennych aktywności.

Efekty takiego zabiegu utrzymują się do około 8 miesięcy. Zabieg można powtarzać. Przeciwwskazaniami do jego wykonania jest m.in. ciąża i okres karmienia piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, nadwrażliwość na składniki preparatu, zażywanie niektórych leków.


Leczenie bruksizmu botoksem – teraz w CS ATRIA!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *