Licówki – sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Wielu pacjentów marzy o tzw. „hollywoodzkim uśmiechu”, czyli równiutkich, śnieżnobiałych zębach. Niestety takiego efektu nie osiągniemy jedynie nienaganną higieną zębów, ani nawet wybielaniem. Jaki jest więc sekret idealnego uśmiechu gwiazd? Odpowiadamy w artykule!

licówki na zębach

Licówki – co to takiego?

Licówki to cienkie płytki wykonane w zależności od rodzaju z różnych typów tworzywa. Licówki są przyklejane na stałe do opracowanych wcześniej zębów za pomocą specjalnego kleju. Dzięki licówkom w krótkim czasie można przywrócić zębom estetyczny wygląd czy odbudować ukruszony ząb. W zależności od rodzaju licówek na jaki się zdecydujemy, ich trwałość to od 2 do nawet 15 lat.

Rodzaje licówek

Ze względu na materiał wykonania licówki dzieli się na następujące rodzaje:

  • Akrylowe – Stosowane najczęściej tymczasowo. Zakłada się je zwykle, gdy pojawia się konieczność zastosowania tymczasowego rozwiązania w oczekiwaniu na ostateczne licówki lub protezę. Ten rodzaj licówek jest najmniej trwały i daje słaby efekt estetyczny.
  • Kompozytowe – Są to licówki stworzone z kompozytu, który stosowany jest do wypełnień światłoutwardzalnych. Licówki kompozytowe pozwalają osiągnąć zadowalający efekt estetyczny – ich kolor można dobrać do koloru reszty zębów, Jeśli pacjenci odpowiednio dbają o higienę i uważają na urazy mechaniczne, ten rodzaj licówek może służyć nam przez 5-8 lat. Po tym czasie może pojawić się konieczność wymiany licówek. Cena licówek kompozytowych waha się od 300 do 700 zł w zależności od miasta oraz gabinetu stomatologicznego.
  • Porcelanowe/Pełnoceramiczne – Te rodzaje licówek są najtrwalsze i dają najlepszy efekt estetyczny – to właśnie dzięki nim możemy zyskać „hollywoodzki uśmiech”. Przy zakładaniu licówek porcelanowych czy pełnoceramicznych kolor jest dobierany dokładnie pod zęby pacjenta lub ich biel jest wybierana zgodnie z oczekiwaniami. Ponadto te rodzaje licówek mogą służyć pacjentowi przez nawet kilkanaście lat. Niestety wraz z najwyższą jakością licówek, w parze idzie także wysoka cena. Jedna licówka pełnoceramiczna może kosztować od ok. 1000 zł wzwyż.

Zalety licówek

Może wydawać się, że ceny licówek są bardzo wygórowane. Jednak biorąc pod uwagę efekt estetyczny, który można dzięki nim osiągnąć dochodzi się do wniosku, że cena jest adekwatna do uzyskanego efektu końcowego. Dzięki licówkom można też czasami wyeliminować konieczność leczenia ortodontycznego (jeśli nie jest konieczne ze względów zdrowotnych). Po krótkiej kalkulacji okazuje się, że licówki są bardziej opłacalne niż leczenie ortodontyczne. Do podstawowych zalet licówek zalicza się:

  • możliwość uzyskania efektu estetycznego na najwyższym poziomie
  • zlikwidowanie asymetrii zębów (np. wydłużenie, poszerzenie zęba)
  • możliwość zlikwidowania diastemy bez leczenia ortodontycznego
  • wybielenie zębów w stopniu, którego nie można osiągnąć innymi sposobami
  • trwałość nawet przez kilkanaście lat

Sprawdź: Licówki Katowice – Centrum Stomatologiczne Atria

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *