Morfologia krwi – sprawdź, co warto wiedzieć o tym badaniu

Praktyczna morfologia krwi to badanie niezwykle ważne, które pozwala wykryć odpowiednio wcześnie wiele chorób i umożliwia podjęcie leczenia. Z całą pewnością warto je wykonywać co najmniej raz do roku, jeśli u pacjenta nie występują żadne niepokojące objawy.

morfologia krwi

Czym jest morfologia krwi?

Morfologia krwi to nic innego, jak badanie krwi, które należy wykonywać regularnie, jak również w momencie, kiedy pojawiają się niepokojące objawy. Z ich pomocą lekarz może wykluczyć, bądź też potwierdzić wiele chorób – nie tylko tych związanych z układem krwionośnym.

Inaczej mówiąc, jest to badanie diagnostyczne, które polega na zarówno ilościowej, jak i jakościowej ocenie elementów morfotycznych (składników krwi, to jest leukocyty, trombocyty lub erytrocyty).

Kiedy należy wykonać morfologię krwi?

Badanie morfologii krwi należy przede wszystkim wykonywać profilaktycznie, co najmniej raz do roku, jak i w przypadku diagnostyki wielu schorzeń. Najczęściej rzeczoną morfologię wykonuje się, kiedy istnieje podejrzenie:
– choroby zakaźnej;
– stanu zapalnego;
– niedokrwistości, nadkrwistości lub krwotoku wewnętrznego;
– skazy krwotocznej;
– w celu diagnostyki lub kontroli innych chorób związanych z układem krwionośnym

Jakie choroby można wykryć dzięki morfologii krwi?

Morfologia krwi pozwala zmierzyć różne parametry, m.in.:
– Erytrocyty (RBC),
– Limfocyty (LYMPH),
– Anizoctyoza (RDW),
– Anizochromia (HDW),
– Retikulocyty (RET),
– Leukocyty (WBC),
– Monocyty (MONO),
– Hemoglobina,
– Hematokryt (HCT),
– Eozynofile (EOS),
– Bazofile (BASO),
– Neutrofile (NEUT),
– Trombocyty (PLT),
– Granulocyty,
– Odczyn Biernackiego (OB),
– Żelazo (FE),
– Ferrytyna,
– Transferyna (TRF),
– Erytropoetyna,
– MCV,
– MCH,
– MCHC,
– Całkowita zdolność wiązania żelaza

Morfologia krwi pozwala wykryć wiele chorób. Ze względu na zbyt niskie, bądź zbyt wysokie parametry lekarz potrafi postawić diagnozę, a następnie ustalić dalsze leczenie z pacjentem.

W przypadku – między innymi – niedoboru erytrocytów można podejrzewać, że pacjent choruje na anemię, niedobór żelaza lub witaminy B12, a także na choroby nerek. Podwyższony z kolei poziom wskazuje na odwodnienie organizmu, zaburzenia gospodarki hormonalnej lub nowotwór krwi. Wysoki poziom hemoglobiny z kolei to objaw odwodnienia lub też niedotlenienia organizmu. Niski może świadczyć o anemii.

Warto również zwrócić uwagę na hematokryt, którego niskie stężenie oznacza zwykle anemię, a wysokie – odwodnienie lub nadkrwistość.

Z całą pewnością ważną kwestią jest także MCV, MCH i MCHC. Pierwszy z nich to średnia objętość erytrocytu, którego wynik poniżej normy oznacza niedobór żelaza, a powyżej – niedobór witaminy B12, żelaza lub kwasu foliowego. Drugi z parametrów to średnia masa hemoglobiny w erytrocycie. Jego niski poziom oznacza anemię, które powodem jest niedobór żelaza. MCHC z kolei to średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie. Zbyt niski czynnik oznacza również anemię z powodu niedoboru żelaza. Leukocyty to z kolei stan zapalny (poziom podwyższony), bądź też choroby wątroby, uszkodzenie szpiku kostnego lub nowotwory.

Pamiętaj, aby wyniki morfologii konsultować zawsze z lekarzem. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz zleci odpowiednie badania i będzie w stanie prawidłowo zinterpretować wyniki. Nigdy nie opieraj się jedynie na informacjach znalezionych w internecie. Dla własnego zdrowia. 🙂

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *