Jakie są objawy uczulenia na gluten?

Jakie są objawy uczulenia na gluten i jak go rozpoznać. Alergia na gluten oraz Celiakia to dwa odrębne schorzenia, które mieszczą się w pojęciu nietolerancji pokarmowych i nie powinno się ich mylić. Alergia na gluten zaraz po mleku jest jednym z najczęstszych alergenów ok. 10-25% osób posiada uczulenie na gluten.

Objawy uczulenia na gluten

Objawy uczulenia na gluten – jak je rozpoznać ?

Reakcja uczuleniowa na gluten można podzielić ze względu na czas wystąpienia reakcji:

  • natychmiastową – która wystąpi w przeciągu kilku minut lub do godziny od skonsumowania pokarmu
  • późną – objawia się ona najczęściej po kilku godzinach a czasami nawet po 1-2 dniach

Typ reakcji jest zależny od różnych dla glutenu przeciwciał. W klasie IgE objawy mogą być kombinacją wymienionych poniżej objawów lub pojedynczym działaniem:

– biegunką
– pokrzywką skórną
– wymiotami
– wstrząsem anafilaktycznym
– skurczem oskrzeli
– wodnistym katarem
– zmianami skórnymi o typie atopowego zapalenia skóry

Objawy uczulenia na gluten występujące później są powiązane z przeciwciałami w grupie IgE, objawami które wtedy zazwyczaj występują jest biegunka lub zaostrzone atopowe zapalenie skóry. Efekt przebiegu uczulenia na gluten jest różnorodny, który jest zależny od wieku. Atopowe zapalenie skóry najczęściej występuje u małych dzieci, rzadziej są to objawy dotyczące układu oddechowego czy też pokarmowego, które są zauważalne po spożyciu niewielkich ilości glutenu. W odróżnieniu od celiakii większość dzieci zazwyczaj wyrasta z tego typu alergii.

Objawy, które ujawniają się u dorosłych przy alergii na gluten to najczęściej pokrzywka, biegunka, obrzęk naczynioruchowy lub wstrząs anafilaktyczny. U dorosłych można również zaobserwować alergię na gluten, która wystąpi po wysiłku fizycznym. Niestety u dorosłych uczulenie na gluten to zjawisko, które może trwać latami. Do wywołania u dorosłych efektów alergii potrzebne są dużo wyższe ilości glutenu niż u dzieci.

Sprawdź: Trądzik młodzieńczy – fakty i mity na temat trądziku młodzieńczego

Diagnostyka i leczenie alergii na gluten

Przeprowadzone badania laboratoryjne odgrywają niewielką rolę w zdiagnozowaniu alergii pokarmowej. Testy skórne, które są dodatnie występują u wszystkich ludzi z alergią pokarmową i mogą się utrzymywać po klinicznym ustąpieniu efektów alergii. Można zaobserwować dodatnie testy u osób, które nigdy wcześniej nie były uczulone na gluten. Testy skórne, które wykluczają alergię na gluten są zazwyczaj ujemne. Test, który jest wiarygodny przy alergii pokarmowej jest dieta, która eliminuje pokarm z glutenem oraz na ponownym wprowadzeniu uczulającego jedzenia.

Podstawową metodą leczenia uczulenia na gluten jest przestrzeganie diety bezglutenowej.

Sprawdź: Bruksizm – objawy, leczenie, zapobieganie

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *