Ochrona skóry przed słońcem – dlaczego jest tak ważna?

Wakacje to czas odpoczynku, ale również i okres, w którym skóra wrażliwa cierpi najbardziej. Mowa przede wszystkim o słońcu, które niezwykle negatywnie wpływa na ciało – w szczególności dzieci. Aby uniknąć więc problemów, warto pamiętać o tym, jak ważna jest ochrona skóry przed słońcem.

ochrona skóry przed słońcem

Jaka jest najlepsza ochrona skóry przed słońcem?

Przede wszystkim najlepszą ochroną skóry przed słońcem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych. Warto pamiętać jednak o tym, aby kremy posiadały jak najwyższy filtr UV, który skutecznie ochroni ciało przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Najniższym stosowanym kremem powinien być ten, który posiada filtr SPF 30. Warto jednak chronić skórę z pomocą wyższych faktorów, na przykład SPF 50. W ten sposób można uchronić ciało przed starzeniem się, przebarwieniami, a także uszkodzeniami skóry.

Z pomocą kosmetyków ochraniających skórę przed słońcem można uzyskać naturalną opaleniznę, a przy okazji uniknąć czerwonych spaleń ciała.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym sposobem na ochronę skóry przed słońcem jest po prostu unikanie słońca w momencie, kiedy jego aktywność jest największa. Oznacza to, że pomiędzy godziną jedenastą a szesnastą nie należy wystawiać się bezpośrednio na słońce.

Jeśli jednak niezbędne jest wyjście z domu w trakcie największego oddziaływania słońca, należy pamiętać przede wszystkim o ochronie skóry w miejscach, gdzie jest ona najbardziej wrażliwa. Mowa o skórze wokół oczu, która jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni UV. W tych miejscach najlepiej jest chronić ciało z pomocą wspomnianych już filtrów UV oraz okularów przeciwsłonecznych, które ograniczają przepuszczalność niekorzystnych promieni.

Dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Ochrona skóry przed słońcem jest ważna ze względu na liczne, niekorzystne działania promieni UV. Przede wszystkim warto pamiętać, że słońce może przyczyniać się do rozwoju czerniaka, czyli nowotworu skóry. Aby uniknąć wystąpienia raka, należy nie wystawiać się na słońce w taki sposób, aby doprowadzać do oparzeń słonecznych.

Oprócz tego, promienie słoneczne stymulują do pracy komórki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika. Nadmiar słońca jednak zaburza ich pracę, a w efekcie barwnika powstaje zbyt dużo, bądź też jest nieprawidłowo rozprowadzany na skórze. W efekcie powstają przebarwienia w postaci ciemnych plam, na przykład na plecach, ramionach lub rękach.

Słońce przyczynia się również do procesu fotostarzenia, czyli szybszego starzenia się skóry, które jest spowodowane promieniami. W ten sposób, ciało szybciej ulega zmarszczkom.

Nie można również pominąć tego, że promienie UV mają silne właściwości wysuszające. W szczególności problem ten dotyczy osób z tłustą cerą, które – co prawda – w okresie letnim mogą zauważyć lepszą kondycję skóry, ale po niedługim czasie muszą walczyć z jeszcze najbardziej nasilonym trądzikiem. Efekt ten bowiem jest krótkotrwały. Przesuszona skóra zaczyna jeszcze intensywniej produkować sebum, które jest odpowiedzialne za zmiany trądzikowe i błyszczenie się skóry.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *