Próchnica – objawy, leczenie, zapobieganie
Próchnica zębów to choroba niemalże cywilizacyjna. Choruje na nią ponad 90% Polaków, dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. W dzisiejszym artykule przedstawimy objawy próchnicy, metody leczenia oraz zapobiegania jej powstawaniu.
Próchnica wywoływana jest przez bakterie, a tych w jamie ustnej nie brakuje. Za próchnicę odpowiedzialne są te bakterie, które tworzą płytkę (kamień) nazębną. W dużej mierze rozwijają się one przez resztki jedzenia osiadające na zębach i między nimi. Ponadto do rozwoju próchnicy przyczyniają się cukry zawarte np. w słodyczach czy słodkich, gazowanych napojach. Brak lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, nieleczenie zepsutych zębów, współdzielenie sztućców/szczoteczki do zębów itp. z osobą cierpiącą na próchnicę – to również częste przyczyny próchnicy.
Próchnica – objawy
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, próchnica może dawać różne objawy. Mogą one występować równocześnie lub pojawiać się w odstępach czasowych. Do najpopularniejszych zalicza się:
- ciemne plamy na zębach, tzw. „dziury” w zębie
- nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne pokarmy
- nieprzyjemny zapach z ust
- ból zęba
Leczenie próchnicy
Najpopularniejszą metodą leczenia próchnicy jest oczyszczenie zęba (borowanie) i wstawienie plomby. W przypadku, gdy lekarz zauważy u nas początkowe stadium tej przypadłości zamiast leczenia można zastosować skaling i piaskowanie. Te zabiegi oczyszczają zęby z kamienia nazębnego. W przypadku, gdy próchnica jest już bardzo zaawansowana dentysta może zalecić leczenie kanałowe. Jeśli próchnica spowodowała nieodwracalne zmiany w zębie, wskazane jest go usunąć.
Próchnica – profilaktyka
Jak wielu schorzeniom, próchnicy można zapobiegać. Jeśli nie chcesz, aby próchnica stała się Twoim problemem, to:
- Dbaj o higienę jamy ustnej. Myj zęby minimum 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ponadto używaj nici dentystycznej.
- Nie współdziel z nikim sztućców, szczoteczki do zębów itp. Próchnica jest chorobą zaraźliwą! Możesz nią zarazić innych i zarazić siebie od innych.
- Ogranicz cukry w swojej diecie oraz podjadanie (szczególnie słodkich przekąsek) między posiłkami.
- Przynajmniej dwa razy w roku kontroluj stan zębów u dentysty. Wcześnie wykryte problemy łatwiej wyeliminować.
Centrum Stomatologiczne Atria – dentysta Katowice – Zaprasza na wizyty kontrolne i nie tylko!