Profilaktyka w higienie zębów, czyli jak dbać na co dzień o zdrowy i piękny uśmiech?

Dbałość o zęby i jamę ustną nie powinna ograniczać się wyłącznie do szczotkowania zębów. Równie istotne jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, regularne przeglądy dentystyczne, używanie nici dentystycznej i inne zabiegi, które pozwalają zachować piękny i zdrowy uśmiech na wiele lat.

 

Profilaktyka w higienie zębów, czyli jak dbać o zęby i zapobiegać chorobom?

Każda osoba, które chce mieć zdrowe i piękne zęby powinna przede wszystkim czyścić je – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Oprócz używania pasty do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, które pozwalają oczyszczać także język i inne partie jamy ustnej, warto też używać nici dentystycznej. Regularne stosowanie nici dentystycznej pozwala oczyszczać przestrzeń międzyzębową – czyli miejsca, gdzie nie dotrze szczoteczka.
Ważnym elementem profilaktyki jamy ustnej są również regularne wizyty u stomatologa, który sprawdza czy nie rozwija się np. kamień nazębny lub próchnica. W przypadku gdy do tego dojdzie na bieżąco usuwa problemy, by zęby były zdrowe.

Profilaktyka higieny jamy ustnej a jedzenie i picie

Jeśli odczuwamy dyskomfort związany z jedzeniem np. zimnych lub ciepłych napojów i jest to sytuacja powtarzająca się – warto udać się do specjalisty. Może to, bowiem wskazywać na problem z nadwrażliwością zębów lub z odsłonięciem ich szyjek. Wówczas należy wdrożyć odpowiednie środki do czyszczenia wrażliwych zębów.
Także dieta ma wpływ na stan zębów i higienę jamy ustnej. Negatywnie wpływa na to jedzenie dużej ilości słodyczy, które prowadzą do próchnicy. Także spożywanie często kawy i herbaty może powodować nieestetyczne przebarwienia i przeżółknięcia na zębach. Jeśli chcemy, więc zadbać o swoje zdrowie i stan zębów warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i ograniczyć ilość kofeiny i teiny. Oprócz pozytywnego wpływu na higienę jamy ustnej takie nawyki są też istotne w zakresie samopoczucia i zdrowia, ponieważ nadmiar kawy i herbaty może powodować też inne problemy zdrowotne, a także niedobory witamin i minerałów.

O zdrowe zęby warto dbać na co dzień, stosując działania profilaktyczne i pamiętając o higienie jamy ustnej. To ważne, by na wiele lat zachować zdrowe i piękne zęby. Wiele osób dopiero kiedy pojawia się ból i inne, niepokojące objawy, udaje się do specjalisty, ale wówczas często choroby zębów są już zaawansowane i nie udaje się ich uratować. By tego uniknąć warto pamiętać o regularnym czyszczeniu zębów, używaniu właściwych środków pielęgnacyjnych, kontrolach u stomatologa i zdrowej diecie.

 


Wizyty z zakresu profilaktyki stomatologicznej w Centrum Stomatologicznym Atria – Dentysta Katowice

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *