Skuteczne sposoby na ukruszony lub złamany ząb

Wbrew niektórym opiniom złamany ząb nie musi być od razu poddany ekstrakcji, czyli wyrwaniu. Ząb, który Ci się ukruszył lub nawet złamał można bowiem skutecznie odbudować u stomatologa. Czas i środki jakie przeznaczymy na ten cel będą uzależnione od stanu naszego zęba.

Skuteczne sposoby na złamany ząb

Ukruszony ząb

Ukruszenie zęba jest najczęściej wynikiem jakiegoś mechanicznego, zewnętrznego działania na ząb. Do ukruszenia zęba może dojść na przykład w trakcie jedzenia twardych i bardzo twardych pokarmów (takich jak orzechy czy chleb razowy) czy przypadkowemu ugryzieniu widelca w trakcie jedzenia. Jeśli doszło do ukruszenia powinniśmy się skontaktować z dentystą, który ustali czy ząb wymaga leczenia. W zależności od wielkości ukruszenia zęba mamy możliwość wypolerowania jego powierzchni, wygładzenia lub kosmetycznej korekcji uszkodzenia. Jeśli uszkodzeniu uległo wypełnienie lub sztuczny ząb powinniśmy je zamienić na nowy.

Pęknięty lub złamany ząb

Złamany ząb lub pęknięty powinniśmy jak najszybciej naprawić u dentysty w celu niknięcia dalszego uszkodzenia. Niewielkie ubytki można odbudować przy pomocy kompozytów. Powinniśmy jednak pamiętać, że takie kompozyty z czasem zaczną ulegać przebarwieniu i trzeba ją wymieniać co kilka lat. Lepszym ale również droższym jest zrobienie sobie porcelanowej licówki jest to ceramiczne uzupełnienie zewnętrznej strony zęba. Rozwiązanie to jest trwalsze oraz estetyczniejsze.

Sprawdź: Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Kiedy pęknięcie uszkodzi cały ząb, czyli zarówno szkliwo jak i zębinę to praktycznie zawsze konieczne jest leczenie kanałowe oraz regeneracja korony na elemencie koronowo – korzeniowym. Największy problem występuje wówczas, gdy złamanie zęba uniemożliwia jego dalsze pozostawanie w jamie ustnej. Wtedy niezwłocznie musimy go usunąć. Uszczerbek zęba mamy możliwość uzupełnieniem mostkiem porcelanowym lub implantem.

Trzeba również zwrócić uwagę na to że uszkodzenia powierzchni zębów nie zawsze są widoczne. Małe lub wręcz mikroskopijne pęknięcia mogą być niewidoczne nawet na zdjęciach rentgenowskich. Uszkodzony ząb jednak daje nam o sobie znać poprzez występujący u pacjenta ból na nagryzanie, ból przy wciąganiu powietrza oraz nadwrażliwość na zimne i gorące płyny. W takim przypadku najlepiej zgłosić się natychmiast do stomatologa, który podejmie odpowiednie kroki i naprawi lub uleczy złamany ząb.

Sprawdź: Grypa jelitowa – iść do pracy czy zostać w domu?

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Marta pisze:

    Witam od 2 dni boli mnie zlamany ząb po prawej stronie przed ostatni zab co zrobic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *