Trądzik młodzieńczy – fakty i mity na temat trądziku młodzieńczego

Rzadko który nastolatek przechodzi okres młodzieńczy bez trądziku młodzieńczego, u niektórych to schorzenie jest bardzo mocne u innych mniej. Czym jest trądzik młodzieńczy? Skąd się bierze i jak go leczyć?

Trądzik młodzieńczy - fakty i mity na temat trądziku młodzieńczego

Czym jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to zapalenie mieszków łojowo-włosowych, zależny od hormonów. Mieszki włosowe to niewidoczne otwory na skórze, między innymi twarzy, z których wyrastają niewidoczne włoski a pod spodem znajdują się gruczoły łojowe. Podczas nadmiernego produkowania łoju skóra staje się pełna wyprysków.

W trądziku młodzieńczym występują cztery etapy:

– nadmierna produkcja i zmiany w składzie łoju,
– zaburzenia w prawidłowym wzroście takich gruczołów,
– namnażanie bakterii,
– odczyn zapalny.

Trądzik młodzieńczy nie jest chorobą zakaźną i nie jest zaburzeniem hormonalnym. To po prostu niedogodność związana z etapem dorastania i dojrzewania.

Fakty i mity na temat trądziku młodzieńczego

Mity, które zostały już dawno obalone na temat trądziku to potrzeba uprawiania seksu i nadmierna higiena, już dawno sprawdzono, że te opinie są nieprawdziwe. Najlepiej trądzik jest leczyć u lekarza dermatologa a nie eksperymentować, natomiast ciągłe oczyszczanie skóry u kosmetyczki tylko opóźnia proces, który i tak nastąpi.
Trądzik młodzieńczy leczy się poprzez podawanie antybiotyków, smaruje się skórę odpowiednimi maściami, podaje się retinoidy, leki działające przeciwzaskórnikowo.

Należy bardzo uważać z powstającymi wykwitami, wszelkie zmiany konsultować z lekarzem, ponieważ niezadbany i nie leczony trądzik powoduje powstanie blizn i różnego typu wykwitów, które mogą być likwidowane tylko chirurgicznie. W aptekach jest dostępnych bardzo dużo propozycji dermokosmetyków na bazie ziół oraz różnego rodzaju naparów z ziół, które także skutecznie łagodzą nieprzyjemne efekty takiego trądziku.

Trudna walka

Młodzież bardzo źle się czuje z takim schorzeniem, dlatego rodzicie powinni pomóc nastolatkowi przejść ten okres łagodnie i bez problemów. Częste wizyty u lekarza, używanie zaleconych maści i leków, przyjmowanie ich, tego właśnie powinni pilnować rodzice.
Wtedy zaburzenia trądziku i cały jego przebieg nie będzie uciążliwy i bardzo szybko nastolatek pozbędzie się z twarzy tych nieprzyjemnych wykwitów.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Sabina pisze:

    oj, pamiętam jak sama zmagałam się z trądzikiem, nic mi nie pomagało ale na szczęście koleżanka namówiła mnie na wizytę w gabinecie kosmetyczno-dermatologicznym i dopiero tam po serii kilku zabiegów udało mi się uzyskać zadowalający wygląd mojej cery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *