Wyrywanie zęba – o czym warto pamiętać po ekstrakcji?

Wyrywanie zęba to zabieg, którego pacjenci zdecydowanie nie lubią. Czasem jednak nie ma szans na wyleczenie zęba i  ekstrakcja jest nieunikniona. W tym przypadku warto pamiętać o kilku wskazówkach, dzięki którym proces rekonwalescencji przebiegnie bez komplikacji. 

wyrywanie zęba - zalecenia

Chociaż wyrywanie zęba zwykle źle kojarzy się pacjentom, trzeba być świadomym, że jest to trochę wyolbrzymiona opinia, zakorzeniona w dawnych czasach, gdy dostępność i skuteczność znieczuleń była dużo gorsza niż teraz. Dzięki obecnym metodom ekstrakcji i rodzajom znieczuleń wyrywanie zęba jest najczęściej bezbolesne. Oczywiście po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort. Jednak gdy odpowiednio zadba o ranę, wyleczy się ona bez komplikacji, a dyskomfort szybko minie.

Zalecenia po wyrwaniu zęba

okład po wyrywaniu zęba

  • Wyjmij tampon tamujący krwawienie po około 30-60 min po umieszczeniu go w zębodole.
  • Przez min. 2 godziny po zabiegu nie jedz, ani nie pij. Pamiętaj za to, by na zabieg ekstrakcji zęba nie iść z pustym żołądkiem!
  • W przypadku pojawienia się obrzęku lub opuchlizny można przykładać do policzka chłodne okłady, np. zwilżony zimną wodą ręcznik.
  • W razie potrzeby można zażyć lek przeciwbólowy, który nie rozrzedzi krwi. Może to być np. paracetamol, apap lub ibuprom.
  • Przez minimum 24 godziny nie płucz intensywnie jamy ustnej.
  • Myj zęby delikatnie, omijając ranę.
  • Ograniczyć wysiłek fizyczny przynajmniej jedną dobę po zabiegu.
  • Nie palić minimum 24 godziny po wyrywaniu zęba, a najlepiej odstawić papierosy do czasu całkowitego zagojenia.

Wyrywanie zęba nie takie straszne, jak je malują

Pamiętaj, aby nie unikać ekstrakcji zęba, jeśli jest ona wskazana przez lekarza. Czasami wyrwanie zęba jest jedyną skuteczną metodą na zlikwidowanie długotrwałego zmagania się z bólem. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych ekstrakcje przebiegają sprawnie i praktycznie bezboleśnie. Dobrze wyposażone gabinety posiadają specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na podanie znieczulenia bez użycia igły! System ten nosi nazwę The Wand i polega na podaniu substancji znieczulającej przy wykorzystaniu komputera. Precyzja wykorzystywana w tej metodzie, wyklucza konieczność wkłuwania się igłą w dziąsła, środek znieczulający aplikowany jest bezpośrednio do szpary ozębinowej. Znieczulenie metodą The Wandy wykonywane jest w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, m.in. w Dentart w Warszawie, ATRII na Śląsku czy Dentalart w Gdyni. The Wand jest metodą polecaną szczególnie dzieciom oraz osobom bardzo wrażliwym na ból (lub bojącym się zastrzyków).

Jeśli chcesz znaleźć gabinet, w którym dostępne jest znieczulenie The Wand, możesz skorzystać z wyszukiwarki http://www.lagodnie.pl/znajdz-gabinet/.

 


Stomatologicznego ATRIA Dentysta Katowice i 4 inne placówki na Śląsku – skorzystaj z całkowicie bezbolesnego znieczulania oraz innych nowoczesnych technik leczenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *