Czy zbyt wysoki cholesterol jest śmiertelny w skutkach?

Każdy uwielbia jeść. Spożywając kolejne (niekiedy tłuste) potrawy nie zdajemy sobie sprawy, że poziom złego cholesterolu zaczyna wzrastać. Co zrobić, gdy w końcu zauważymy u siebie za wysoki cholesterol? Najważniejsza wtedy jest dieta.

Czy zbyt wysoki cholesterol jest śmiertelny w skutkach?

 

Cholesterol – czym jest i jak działa

Cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. To nie prawda, że dostarczany jest jedynie z pożywieniem. Organizm sam wytwarza aż ok. 80% (tzw. cholesterol endogenny) tego składnika, reszta dostarczana jest z zewnątrz (to tzw. cholesterol egzogenny). Bierze on udział w tworzeniu błony komórkowej ludzkiego organizmu. Powstają z niego np. kwasy żółciowe, hormony nadnercza, steroidowe czy płciowe.

Wysoki i niski cholesterol

Zbyt wysoki cholesterol sprawia, iż zaliczamy go do tzw. chorób cywilizacyjnych. Gdy zbytnio ograniczymy cholesterol, może dojść do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Gdy zaś przesadzimy w drugą stronę (i jego poziom znacznie przekroczy normę), narazimy się na wiele chorób, m.in. miażdżyca (do jej powstania przyczyniają się także palenie, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II).


Sprawdź: Leczenie przeziębienia sprawdź nasze sposoby!

Zdrowe stężenie cholesterolu wynosi <200 mg/dl. Najwięcej produkowany jest w mózgu, wątrobie i nadnerczach.

Dobry i zły cholesterol – różnica

Czy zbyt wysoki cholesterol jest śmiertelny w skutkach?

Zła dieta może wpływać na stan cholesterolu. Wystarczą niewielkie, ale znaczące zmiany w diecie, by szybko zobaczyć efekt w postaci spadku LDL (zły cholesterol).

Kwestią, o jaką powinniśmy zadbać, nie jest pozbywanie się całkowitego cholesterolu. Najważniejsze to trzymam równowagę pomiędzy złym i dobrym cholesterolem. Czym się różnią?

Dobry cholesterol (HDL)

Istnieją dwa rodzaje: HDL oraz LDL. Ten pierwszy (HDL) – usuwa gromadzący się zły cholesterol, a zatem działa ochronnie. Jego działanie przeciwmiażdżycowe sprawia, że nazywany jest „dobrym cholesterolem„.

Zły cholesterol (LDL)

Ten „zły cholesterol„, to LDL (beta-lipoproteina), przenosi cholesterol do komórek ścian tętniczych. W efekcie tworzy się tzw. blaszka miażdżycowa.


Sprawdź: Bruksizm – objawy, leczenie, zapobieganie

Za wysoki cholesterol – zapobieganie

Pomocna w obniżaniu zbyt wysokiego poziomy cholesterolu jest zmiana diety połączona z ćwiczeniami. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, lekarz dodatkowo przepisuje leki.

Co do samej diety, musi być ona bogata w tłuszcze roślinne (np. mięso ryb morskich), zaś ograniczająca tłuszcze zwięrzęce (lista jest dość długa: słonina, smalec, boczek, masło, śmietana, mleko, jaja, ser, mięso). Dodatkowym czynnikiem pojawiającym się w diecie powinien być błonnik – skutecznie obniża cholesterol. Znajdziemy go w nasionach roślin strączkowych, owocach i warzywach.

Na sam koniec pamiętajmy również o ograniczeniu słodyczy! Przyrządzone posiłki powinniśmy spożywać częściej, lecz w mniejszych ilościach, 4-5 razy na dzień.

Sprawdź: Grypa jelitowa – iść do pracy czy zostać w domu?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *