Zatrucie pokarmowe – jak sobie z nim poradzić?

Zatrucie pokarmowe jest bardzo nieprzyjemne, szczególnie, że dotyka nas z zaskoczenia. Często zdarza się w podróży czy na wakacjach, jednak nierzadko możemy nabawić się go też w swoim domu. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam kilka porad, które mogą przynieść ulgę w czasie zatrucia pokarmowego. 

zatrucie pokarmowe

Pewnie większość z nas zmagała się już w swoim życiu z zatruciem pokarmowym. Najczęściej zdarza się to w podróży lub w obcym miejscu, gdy korzystamy z niesprawdzonych usług gastronomicznych. Możemy jednak nabawić się zatrucia we własnym domu, gdy zjemy nieświadomie nieświeży produkt spożywczy. Najczęściej objawy zatrucia mijają po jednym dniu, jednak gdy tak się nie stanie, należy zgłosić się do lekarza.

Zatrucie pokarmowe – objawy

Pierwsze objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się najczęściej po 1 – 6 godzin. Najpopularniejszymi objawami zatrucia są nudności, wymioty, biegunka, ostry ból brzucha. Ponadto mogą pojawić się dodatkowe objawy: dreszcze, zimne poty, podwyższona temperatura, ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Jak sobie ulżyć przy zatruciu pokarmowym?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe

 • Nie powstrzymuj wymiotów. Wiemy, że jest to bardzo nieprzyjemna sytuacja, jednak w przypadku nudności nie należy powstrzymywać wymiotów. Nasz organizm chce się w ten sposób pozbyć problematycznej treści żołądkowej. Często zdarza się tak. że wymioty przynoszą ostatecznie ulgę i zdecydowanie lepiej się czujemy.
 • Przyjmuj dużo płynów (szczególnie przy wymiotach i biegunce, aby się nie odwodnić). Nie pij zimnych i gazowanych napojów. Dobrym sposobem na zatrucie jest picie wygazowanej coca-coli oraz nieco posłodzonej herbaty lub mięty.
 • Łagodna dieta. Pamiętaj, że podczas zatrucia nie należy się głodzić. Jedz delikatne pokarmy, np. kaszę mannę, sucharki, płatki owsiane, biszkopty.
 • W razie potrzeby zażyj leki na biegunkę, np. węgiel lub smectę.
 • Odpocznij. Zatrucie pokarmowe jest męczące dla całego organizmu. Podczas choroby postaraj się jak najwięcej spać.

Pamiętaj, że jeśli zatrucie pokarmowe nie minie po 24 godzinach, należy udać się do lekarza.

Zatrucie pokarmowe – jak temu zapobiec?

Ryzyka zatrucia pokarmowego nie da się wyeliminować w 100%. Nigdy nie wiadomo jakie jedzenie zostanie nam podane w restauracji czy co kupimy w sklepie. Można jednak zwracać uwagę na kilka prostych rzeczy, które z pewnością pozwolą nam zminimalizować ryzyko zatrucia.

 • Unikaj jedzenia niedosmażonego lub surowego mięsa (szczególnie w niesprawdzonych miejscach)
 • Myj warzywa i owoce przed spożyciem
 • Zwracaj uwagę na daty ważności produktów na opakowaniu
 • Nie zamrażaj produktów spożywczych, które zostały już raz odmrożone
 • Staraj się sprawdzać opinie o restauracjach, w których planujesz jeść
 • Myj ręce przed jedzeniem
 • Uważaj szczególnie na nabiał oraz mięso

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *