Zdrowe zamienniki cukru – te produkty warto znać

Biały cukier to jeden z najgroźniejszych produktów spożywczych jakie spożywamy każdego dnia w różnej postaci. Jest groźny nie tylko dla zębów, ale i dla całego organizmu. Warto więc wdrożyć do swojej diety zdrowe zamienniki cukru, tym bardziej, że obecnie na rynku znajdziemy wiele takich produktów. 

 

Zdrowe zamienniki cukru - te produkty warto znać

W dzisiejszych czasach cukier jest wszędzie, począwszy od napojów takich jak soki, skończywszy na jogurtach i „fit” batonikach. Mimo że coraz częściej możemy spotkać się z oznaczeniem „sugar free” na opakowaniach, cukier jest tak naprawdę wszędzie. O ile ciężko wyeliminować go z gotowych produktów, na których skład nie mamy wpływu, możemy wyeliminować go z naszej kuchni.

Zdrowe zamienniki cukru

Stewia

stewia roślina kwiat stewii zamiennik cukru

Stewia (Stevia) – kwiat i liście

Jest to roślina, której sproszkowane liście służą jako substancja słodząca. Stewia jest około 200 razy słodsza od cukru, dlatego do słodzenia używa się jej w minimalnych ilościach. Przy tym stewia jest idealnym rozwiązaniem dla osób liczących kalorie – używając stewii nie ma czego liczyć. 😉 Roślinę tą możemy hodować w doniczce w swojej kuchni i do słodzenia używać jej liści (suszonych lub nie). Stewia nie powoduje podwyższenia stężenia glukozy we krwi i z tego powodu jest zalecana diabetykom.

Ksylitol

Zwany też cukrem brzozowym, ponieważ pozyskiwany jest z kory brzozy. Substancja ta ma ok. 10 razy niższy indeks glikemiczny niż biały cukier i ok 40% mniej kalorii. Poza tym, że ksylitol to zawsze topowy produkt w kategorii zdrowe zamienniki cukru, jest to też substancja, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Poprawia odporność, wspomaga przyswajanie wapnia i magnezu, działa bakteriobójczo. 1 kg ksylitolu kupimy za około 30 zł. Ksylitol nie jest polecany niemowlętom oraz dzieciom do 3 roku życia.

Miód

Chociaż miód nie jest aż tak niskokaloryczny jak zdrowe zamienniki cukru przedstawione powyżej, jest jednak zdrowy i warto go mieć w swojej kuchni. Indeks glikemiczny miodu jest nieco niższy niż białego cukru. Jednak w przeciwieństwie do niego zawiera też cenne składniki, takie jak: witaminy z grupy B, enzymy i kwasy organiczne oraz wiele innych. Dzięki swojemu składowi wykazuje właściwości lecznicze – łagodzi kaszel, odkaża, działa bakteriobójczo.

miód jako zamiennik cukru

Jako zamiennik cukru miód można dodawać np. do przestudzonej kawy czy herbaty.

Warto wiedzieć, by nie dodawać miodu do herbaty od razu po zalaniu wrzątkiem. Miód w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza traci swoje właściwości zdrowotne. Dlatego miodu dodaj dopiero w momencie, gdy temperatura napoju będzie umożliwiała picie.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Weronika pisze:

    Ja od jakiegoś roku stosuję ksylitol fiński z Sante i jestem zadowolona. Za paczuszkę 250 g płace średnio 13 zł i starczy mi to na naprawdę bardzo długo bo nauczyłam się ograniczać cukier w diecie. Super w nim jest to że ma aż o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier no i niski indeks glikemiczny (a to ważne bo mam syna diabetyka).

  2. SandraR. pisze:

    Ktoś wie gdzie można dostać sadzonki stewii? Czy to się w ogóle uprawia w Polsce? bo jakoś nigdy mi się to nie rzuciło w oczy w żadnym ogrodniczym a w sumie chętnie roślinka ładna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *